kezdőlap / Regionális Hírek / Közélet / Beiskolázási tájékoztató 3. rész
2021. december 16. csütörtök 17:58 - Pápa
Beiskolázási tájékoztató 3. rész

KISALFÖLDI AGRÁRSZAKKÉPZÉSI CENTRUM BATTHYÁNY LAJOS MEZŐGAZDASÁGI ÉS ÉLELMISZERIPARI SZAKGIMNÁZIUM, SZAKKÖZÉPISKOLA ÉS KOLLÉGIUM

Az 1892-ben alapított iskola egyike az első mezőgazdasági jellegű képzést nyújtó tanintézményeknek az országban. Idővel élelmiszeripari, vendéglátó, kereskedelmi szakmákkal bővült a paletta. Jelenleg technikumi és szakképzőiskolai, valamint felnőttoktatási kínálat várja az ide jelentkezőket.

–  Mivel a mi iskolánk Veszprém megye egyetlen Agrárminisztérium által fenntartott intézménye, ezért az a célunk, hogy a lehető legtöbb szakmát ajánljuk a mezőgazdaság és erdészet, valamint az élelmiszeripari ágazatban – hangsúlyozza Gál Imre igazgató.

Az iskola széles vonzáskörzettel bír, ugyanakkor minden ide jelentkezőnek elhelyezést biztosít. Ennek a záloga a több mint három és fél hektáros terület, amelyen a tanügyi épületek, sportpályák és tornaterem mellett tágas és kényelmes kollégium is található. Az utóbbi években – pályázati forrásoknak köszönhetően – jelentős infrastrukturális fejlesztéseket valósítottak meg, például új aula és nyolc új tanterem épült, korszerűsítették a kollégiumot is.

A technikumi képzésben az első két évben ágazati alapoktatás zajlik, a következő három év pedig az érettségire és technikusi minősítővizsgára való felkészüléssel telik. Utóbbi az emelt szintű érettségivel egyenértékű, ami a szakmai irányú továbbtanuláshoz ad biztosabb alapot a diákoknak. Technikumi képzések: mezőgazdasági gépésztechnikus, mezőgazdasági technikus, erdésztechnikus, kertésztechnikus (ezen belül elérhető a dísznövénytermesztő és virágkötő, a zöldségtermesztő, a gyümölcstermesztő, a gyógynövénytermesztő, valamint a parképítő és fenntartó technikus szakirány), sütő- és cukrászipari technikus.

A szakképzőiskolai képzés hároméves. Az első évben ágazati ismereteket sajátítanak el a tanulók, a követő két évben pedig duális képzés folyik, elsősorban szakképzési munkaszerződés keretén belül.  Minden újonnan beiratkozó diák szakmai ösztöndíjban részesül. Szakképzések: mezőgazdasági gépész, kistermelői élelmiszer-előállító (falusi vendéglátás iránt érdeklődőknek ajánlott), gazda (ezen belül elérhető az állattenyésztő, a növénytermesztő és a lovász szakirány is), kertész, édességkészítő, hentes és húskészítmény-készítő, pék, pék–cukrász, erdőművelő–fakitermelő.

A Batthyány-iskola valamennyi képzése gyakorlatorientált. Ehhez jól felszerelt tankonyha, élelmiszerlabor, valamint egy százhúsz hektáros gazdaság biztosítja a hátteret. Emellett külső gyakorlati helyeken is ismerkedhetnek választott szakmájuk mesterfogásaival, legújabb technológiáival a tanulók.

Diákjaink számára sok programot szervezünk a szüreti mulatságtól a gólyaavatón és a szalagavatón át az alkotóházakig és a bakonyi túrákig. Számos sportsikerrel büszkélkedhetünk. Felkészítjük a diákjainkat szakmai és közismereti versenyekre, melyeken rendre szép eredményeket érnek el – egészíti ki az iskolát bemutató gondolatait Gál Imre igazgató.

 Ferenczy Gyöngyi

West Pannon Audiovizuális Klaszter